I. - IX. Country bál

Bylo, nebylo, za devatero horami, desatero řekami, vlastně kecám. Takhle začíná ouplně jiná pohádka. Ale ta naše, bálová, začíná přece jen trošičku blíž.
      To se jednou Náhoda stavila na country bále ve Švábenicích. Dodatečně ještě švábeňákům děkujeme, protože po tomto country bálu jsme se rozhodli, že do toho půjdem. Kapelu jsme tenkrát vzali z Bystřice pod Hostýnem. Bratranci totiž hráli taktéž ve Švábenicích a tak jsme si je „vypůjčili“, neboť tenkrát jsme neznali nikoho kdo by nám zahrál Báječnou ženskou a podobné hity. Šibenici jsme taktéž okopírovali ze Švábenic a doufám, že se proto na nás nezlobí. Tam totiž country bály  (v našem okolí jediné) brzy skončily. Spolu s Domem dětí a mládeže v Němčicích jsme se tedy pustili do akce. Nostalgické vzpomínání na naše začátky nám vždycky vyloudí na tváři úsměv, někdy až nehorázný řehot. Proč jsme to vlastně dělali ve Vrchoslavicích a ne v Němčicích? Odpověď je snadná. Tenkrát jsme netušili kolik přijde lidí. Němčický sál je podstatně větší, ale ve Vrchoslavicích je sokolovna taková útulnější. Při dalších ročnících, kdy už jsme tušili, že lidí bude přibývat, nemělo smysl country bál stěhovat, protože jednou je to vrchoslavský a vrchoslavským zůstane. Ale vraťme se zpět do listopadu 1994.    

       19.11. jsme si připravili 200 vstupenek a doufali, že přijde aspoň stovka lidiček. A ejhle – 260 !Už se musely začít trhat pohlednice od Bratranců.Tenkrát jsme byli i my zapálení do country tanců a  tak náš kroužek pod DDM dělal první předtančení. V přestávkách se na parketě soutěžilo a mimo parket se hrály šipky o litr vína.(Tuto soutěž jsme posléze zrušili, neboť při výkonu některých jednotlivců bychom zkrachovali). Někteří z vás, kteří si čtete tento článek, si první bál ve Vrchoslavicích určitě pamatujete a patří Vám dík za to, že jste vydrželi. Po skončení country bálu jsme se jednohlasně shodli, že určitě budem pokračovat dál a tak už jsme se těšili na další rok.

                25.11. 1995 mrzlo až praštělo, padal sníh a sokolovna ve Vrchoslavicích čekala na zahájení II. Country bálu. To že čekala, je doslovné. Odbíjela totiž osmá hodina a kapela stále nikde. Před osmou hodinou přijel před sokolovnu  šestistovka Fiat a z něho vyskákaly 4 postavičky i s hudebními nástroji. Bohužel pro nás to ale nebyla objednaná kapela Trní ale skupina Jetel z Brna, kteří přijeli Trňákům vypomoci. Ve 20.30 se konečně objevilo Trní z Boskovic i s aparaturou. Zdržení zavinila sněhová kalamita na Boskovicku a ještě k tomu defekt. Za rekordní čtvrthodinu bylo všechno přichystáno a druhý bál mohl začít. Trní byla známá skupina v klasickém countrybálovém složení a tak vrchoslavskou sokolovnou poprvé zaznělo také banjo, housle a kontrabas.

                Jelikož jsme celý rok nelenili, zazelenilo se nám. Na řadu přišla nová výzdoba sálu, a nové představení. Tím byla dvojice mistra republiky Boba & Crazy, kteří předváděli v několika vstupech co dokáží s bičem a lasem.  Předtančení předvedl opět náš taneční kroužek pod DDM. K vidění byla taktéž první scénka pojmenovaná První veřejné oběšení ve Vrchoslavicích a objevila se v ní poprvé naše vrchoslavská Calamity Jane. Nechyběly opět soutěže  v čele s přetahování lanem. K samozřejmosti každého bálu patří také tombola, která nechyběla ani u nás. II. Country bál ve Vrchoslavicích navštívilo 330 :o) příznivců.

                III. Country bál probíhal ve stejné režii jako předešlý. Na 350 přátel country a western mohlo 16. listopadu 1996 přivítat opět skupinu Trní, tentokrát v pozměněné sestavě, potřetí  zatančily tanečky z DDM ORION a své umění opět ukázali Bob a Crazy z Uherského Brodu. Novinka byla ve výzdobě, kdy nám Radek Petružela (kreslíř Trnek-Brnek) nakreslil stylové obrázky ve westernovém stylu, které můžete vidět každý rok. Již jsme přemýšleli o jejich stažení, ale byla by to věčná škoda a určitě se na ně rádi podíváte zas a znova. Přetahování lanem a tombola patří k tradici a neobešel se bez nich ani III. Country bál. Vzhledem k neustálému nárustu přespolních, jsme zajistili možnost přespání ve zdejší ZŠ.

                Ve stejný datum jako letos, tzn. 22. listopadu roku 1997 se vrchoslavská sokolovna roztancovala počtvrté. Po třetí a naposledy se sálem nesly písničky v podání boskovického Trní. V té době vyhrálo anketu časopisu Folk a Country Objev roku a také to bylo slyšet. Na předtančení jsme si pozvali konečně odborníky a to taneční skupinu Lucky While z Kojetína. (Ta se mimochodem dala dohromady tady ve Vrchoslavicích). Tradičně bál dokreslilo spoustu soutěží a tombola. V roce 97 přišla rekordní návštěva 400 lidiček, což vrchoslavská sokolovna do té doby nepamatovala.

                Změnu stylu zaznamenal v pořadí pátý country bál. Velký poutač před sokolovnou hlásil datum 28.11. 1998. Byl to bál na kterém vyšlo 1. číslo našeho – vašeho Timesu.  Z Chrastu u Chrudimi k nám dorazila country skupina Klondike, která splnila nad očekávání svůj úkol a 320 tanečníků bylo určitě spokojeno. Chtěli jsme se vyvarovat toho, aby náš country bál byl, jak to většinou bývá, stejný jako ty předešlé a proto jsme se rozhodli střídat jak kapely, tak taneční skupiny. Na tom pátém nám své umění představila T.S. Máta z Dolan u Olomouce. Další třešničkou na dortíčku bylo vystoupení Spolku elegantních dam z Brna, který se nám představil netradiční módní westernovou scénkou a přehlídkou dobového spodního prádla.

                Na šestý country bál 20. listopadu 1999 přijela opět skupina Klondike z Chrastu u Chrudimi.  Country bál byl oživen scénkou jak se vrchoslavská Calamity Jame dostává pod čepec. Opět vystupoval Spolek elegantních dam, tentokrát ovšem s klasickou módní přehlídkou dobových společenských šatů. O předtančení se nám postarala děvčata z nedalekých Ivanovic na Hané, které si pod vedením Heleny Suchomelové říkají Baby Boys. Vyvrcholením VI. Country bálu byl půlnoční kankán v podání Spolku elegantních dam. Tombola a přetahování lanem bylo samozřejmostí. Vrchoslavskou sokolovnu navštívilo v tento den opět přes 350 účastníků.V tomto roce byla zavedena country bálová kronika, do které nám od té doby můžete napsat vaše přání, stížnosti, vzkazy, prostě cokoliv.

                VII. country bál 25.11.2000 byl ozdoben příjezdem Vinnetoua  taženého zlatými úhoři. Když Vinnetou, opit ohnivou vodou, slavnostně odstartoval bál, vrhli se tanečníci opět v hojném počtu na parket. K tanci vyhrávala opět country skupina Klondike. Na jednu taneční sérii se na podium postavila  také naše skoromístní kapela Náhoda. Nově se nám představily děti z kroužku Westerňáček pracujícím pod DDM Orion. Jak se dělají country tance v podání dospěláků nám po třech letech opět ukázal taneční skupina z Kojetína – Lucky While. Spolek elegantních dam nám po velkém úspěchu předvedl opět kankán, tentokrát trošičku v jiném podání. Kdo si zapomněl něco na sebe nebo si chtěl pořídit novou výbavičku, mohl si posloužit v krámku u Bočana, který k nám přijel z Prahy.

                17. listopadu, na státní svátek, se konal, aspoň z našeho pohledu, jeden z nejúspěšnějších bálů v celé osmileté sérii. Při VIII. Country bálu se na podium postavila počtvrté  a naposledy skupina Klondike. Country bál započal nečekaně – bitkou. Na scéně se objevil kaskadérsko herecký spolek „Vrchoslavošbáloš“. Když vše vyřešil svým zakročením Limonádový Joe v podání vrchoslavského maskota – Lega, mohlo se začít tančit. Opět se ukázali naši nejmenší z Westerňáčku. Super podívanou nám zajistila skvělá taneční skupina ze slovenského Trenčína – Maryland. Opravdu podívaná jakou Vrchoslavice ještě nezažily a vrcholem bylo jejich vystoupení Cloggingu. Dalším skvělým vystupujícím byla dvojice z Prahy- s bičem a kolty Jindra Zobl a s lasem mladík Marek Kaiser. Oba opravdu uměli a obdrželi zasloužený aplaus. Opět byl k dispozici Bočan se svým stánkem a samozřejmě lanová přetahovačka.

                IX. Country bál začal opět scénkou zahranou spolkem „Vrchoslavošbáloš“, kdy nás navštívila řada filmových hvězd, Rozpadlíkem počínaje a komisařem Rexem konče. Premiéru si odbyla uherskohradišťská formace Telegraf. Své role se chlapi zhostili na jedničku a doslava to oddřeli.  Po tradičním Westerňáčku se nám svými tanci představila brněnská taneční skupina La Quadrilla. Bičem nám zapráskal Láďa Šín z Rýmařova. Bočan a spol. patří již ke koloritu vrchoslavského country bálu stejně jako bohatá tombola a  přetahování lanem.

Tradicí na každém bále stalo losování ze vstupenek a to stylový dort,  litr Vrchoslavské ohnivé vody a volná vstupenka na další ročník.

                                                                                                                                                                                                            (Čárlí)

 

 

 

zapati[1].jpg